تخم مرغ قهوه ای یا سفید؟ کدام بهتر است و بخریم؟

0
14090
Loading...

هنگامی که موضوع رنگ تخم مرغ مطرح می شود، هر فردی ترجیح خود را دارد. برخی افراد بر این باورند که تخم مرغ های قهوه ای سالم‌تر و طبیعی‌تر هستند، در شرایطی که دیگران معتقدند تخم مرغ های سفید تمیزتر بوده و طعم و مزه بهتری دارند . اما آیا تفاوتی بین تخم مرغ های قهوه ای و سفید فراتر از رنگ پوسته آنها وجود دارد؟

egg / graphicstock.com

تخم مرغ می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، اما در فروشگاه ها بیشتر با دو رنگ سفید و قهوه ای مواجه می شوید. با این وجود، بسیاری از مردم نمی دانند دلایل رنگ های متفاوت پوسته تخم مرغ چیست.

بسیاری از افراد رنگ پوسته تخم مرغ برایشان مهم است. برخی احساس می کنند که تخم مرغ های قهوه ای سالم تر و مغذی تر هستند و برخی دیگر هرگز نمی توانند خوردن تخم مرغ هایی با پوسته ای غیر از سفید را تصور کنند. آیا رنگ تخم مرغ در مزه آنها تاثیر دارد؟ بهتر است کدام تخم مرغ را بخریم؟ اخیرا، بسیاری از این یافته علمی که رنگ تخم مرغ تاثیری در ارزش غذایی آن ندارد، شگفت زده شده اند. رنگ پوسته تخم مرغ، کیفیت، مزه و خواص آن را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اگر حاوی هیچ ماده غذایی اضافی نیستند، پس چرا تخم مرغ های قهوه ای بسیار گران تر از تخم مرغ های سفیدند؟ جواب بسیار ساده است.

مرغ هایی که تخم های قهوه ای می گذارند، بسیار بزرگتر از مرغ هایی هستند که تخم های سفید می گذارند. بله، این مرغ ها هستند که بر اساس ساختار ژنتیکی خود رنگ تخم ها را تعیین می کنند. هر نژادی از مرغ ها تمایل به رنگ خاصی دارند. متخصصان صنعت می دانند که کدام جوجه چه نوع تخمی خواهد گذاشت. برای مثال، مرغ لگهورن سفید، تخم های سفید و مرغ های رودآیلند قرمز، تخم های قهوه ای می گذارند. پرورش دهندگان مرغ سریعا خواهند دانست کدام مرغ، تخم مورد نظر آنان را تولید خواهد کرد.

بر اساس انجمن تخم مرغ آمریکا، جوجه های تولید کننده تخم قهوه ای به غذای بیشتری برای تغذیه جثه بزرگ خود نیاز دارند. غذا و مراقبتهای اضافی که این مرغ ها نیاز دارند، برای کشاورزان بسیار هزنیه بردار است و کشاورزان نیز جبران این هزینه ها را از مشتریان طلب می کنند. از آنجا که کشاورزان می توانند پول بیشتری برای تخم های قهوه ای دریافت کنند، انتخاب این نژاد از مرغ های تخم گذار یک سرمایه گذاری تجاری منطقی به نظر می آید. از طرفی، این تصور رایج و غلط که تخم مرغ های قهوه ای ارزش غذایی بیشتری دارند، باعث شده است تا بازار آنها کماکان از رونق برخوردار باشد. گرچه، اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، بایید بگوییم که مقادیر میکروسکوپی اسیدهای چرب امگا ۳ در تخم مرغ های قهوه ای وجود دارد. با این وجود، این مقدار به اندازه ای ناچیز است که بر ارزش غذایی آنها نمی افزاید.

Loading...

 

  • کدام تخم مرغ بهترین است؟

اما دانشمندان تخم مرغ های قهوه ای را با تخم مرغ های سفید مقایسه کرده اند تا ببینند آیا تفاوتی بین آنها وجود دارد یا خیر. چندین مطالعه نشان داده اند که رنگ پوسته تخم مرغ هیچ اثر چشمگیری بر کیفیت و محتوای تخم مرغ ندارد. این به معنای آن است که رنگ پوسته تخم مرغ تاثیری بر سالم بودن یا نبودن آن ندارد. تنها تفاوت در این زمینه رنگدانه پوسته است.

با این وجود، عوامل دیگری می توانند بر ترکیب تغذیه ای یک تخم مرغ تاثیرگذار باشند. محیط زندگی مرغ می تواند اثری چشمگیر به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، تخم های تولیدی از مرغ هایی که اجازه داشتند زیر نور خورشید پرسه بزنند، سه تا چهار برابر ویتامین D بیشتری نسبت به تخم های تولیدی از مرغ هایی داشته اند که در محیط های بسته پرورش داده شده بودند.

نوع غذایی که مرغ مصرف می کند نیز می تواند بر محتوای مواد مغذی تخم آن نیز تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، مرغ هایی که با یک رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 تغذیه می شوند، تخم هایی با سطوح بالاتر از اسیدهای چرب امگا-3 نسبت به حالت عادی می گذارند. زمانی که مرغ ها از رژیم غذایی سرشار از ویتامین D برخوردار بودند نیز اثری مشابه درباره ویتامین D مشاهده شده است.

برخی افراد می گویند تخم مرغ های قهوه ای طعمی متفاوت نسبت به تخم مرغ های سفید دارند. شاید این مورد درست باشد اما دلیلش به خاطر تفاوت رنگ پوسته نیست. تخم مرغ های قهوه ای ضرورتا سالم تر نیستند و یا طعمشان بهتر نیست. دلیل اصلی تفاوت رنگ پوسته تخم مرغ سفید و قهوه ای، آن چیزی است که مرغ خورده است.مرغ هایی که تخم مرغ قهوه ای رنگ می گذارند، معمولا متعلق به مرغداری های کوچک و یا حیاط خانه خود افراد هستند. دلیل اینکه چنین تخم مرغ هایی طعمشان متفاوت است رنگِ پوسته نیست، بلکه تفاوت در غذایی است که این مرغ ها می خورند.

مرغهایی که تخم های قهوه ای می گذارند، به مراقبت بیشتری نیاز دارند. بنابراین طبیعی است که تخم آنها خوش رنگ تر و تیره تر باشد. اگرچه رنگ تاثیری در مزه تخم مرغ ندارد، اما بسیاری تخم های دارای ظاهر “ارگانیک” را ترجیح می دهند. تخم های سفید به همان اندازه سالم هستند، اما از داشتن رنگی زیبا بر روی پوسته خود محرومند. پس هیچ کدام از آنها بهتر از دیگری نیست و این تنها به سلیقه شما بستگی دارد.

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here