علت سردی دست و پاها چیست و چگونه درمان می شود؟ _ بخوانید و جدی بگیرید

0
11190
Loading...
graphicstock.com

علت سردی دست و پاها چیست و چگونه درمان می شود؟ _ بخوانید و جدی بگیرید

بسیاری از افراد گاه از سردی دست و پا شکایت می کنند، مخصوصا وقتی هوا سرد میشود ولی سردی دست ها و پاها همیشه مربوط به سرما نیست و می تواند علامت یک نوع بیماری خطرناک باشد که در ادامه با هم میخوانیم.

وقتی صحبت از فشار خون می شود، اغلب هشدارها متوجه خطرات و پیامدهای بالا بودن آن است زیرا فشار خون بالاتر از 90.140 میلیمتر جیوه خطر حمله قلبی و سکته را افزایش میدهد

با این حال افرادی هم هستند که از پایین بودن فشار خون رنج می برند. طبق آمار در آلمان 3 تا 5 میلیون افراد به این عارضه مبتلا هستند افت فشار خون اکثرا بی ضرر است اما در برخی موارد ممکن است نشان دهنده اختلالی جدی باشد.

طبق داده های سازمان بهداشت جهانی فشار خون زیر 60.100 در زنان و70.110 در مردان پایین محسوب می شود و دکتر باید علت این عارضه را به دقت بررسی کند و دریابد که آیا پایین بودن فشار نتیجه یک اختلال ارگانیک است و یا موقت و گذراست برای مثال ممکن است افت فشار خون ناشی از کم کاری غده تیروئید و یا نارسایی قلبی باشد.
 
انواع افت فشار خون

فشار خون پایین به خودی خود بیماری محسوب نمیشود کسانی که به افت فشار خون مبتلا هستند در موقعیت های خاص که دچار سرگیجه و یا وزوز گوش می شوند و یا خسته هستند و دست و پای سرد دارند به این عارضه در خود پی می برند.

Loading...

دکتران افت فشار را به سه گونه تنظیمی، مزمن و اپیزودیک تقسیم بندی کرده اند. افت فشار تنظیمی هنگام تغییر فیزیکی سریع صورت می گیرد، برای مثال هنگامی که بدن از حالت دولا یا نشسته سریعا به حالت ایستاده تغییر حالت بدهد. در این حالت ممکن است شخص دچار سرگیجه شود. منظور از افت فشار مزمن یا اپیزودیک اختلال در سیستم گردش خون است که در این حالت شخص دچار ضعف حافظه یا خستگی سریع میشود

افراد مسن باید بیش از همه افت فشار خون را جدی بگیرند چرا که ممکن است این عارضه در این افراد موجب لغزش و زمین خوردن و شکستگی استخوان شود.
 
درمان فشار خون پایین

 

فشار خون پایین در بیشتر موارد درمان دارویی ندارد به جای آن بیشتر از روش های خوددرمانی استفاده میشود استفاده از جوراب واریس می تواند به بهبود جریان خون و گردش خون و در نتیجه افزایش فشار خون کمک کند. با این حال قبل از استفاده از این جوراب ها باید دکتر مشورت شود.

تحرک نیز می تواند در موارد بروز افت فشار خون به تسریع گردش خون کمک کند. شخص مبتلا می تواند صبح ها پیش از برخاستن در حالت درازکش پا دوچرخه بزند. در غیر این صورت ممکن است حین برخاستن چشمش سیاهی برود یا دچار سرگیجه شود. به طور کل افرادی که افت فشار خون دارند باید موقع برخاستن از جا احتیاط کنند و آهسته بلند شوند.

ورزش های هوازی چون پیاده روی، دوچرخه سواری و اسکی به بهبود فرد دچار افت فشار خون کمک میکند. همچنین تناوب بین دوش آب گرم و سرد سیستم قلبی- عروقی را تحریک کرده و به گردش خون کمک میکند.

چنانچه گرفتن دوش سرد ناخوشایند است می توان پاها را با آب گرم و بلافاصله آب سرد شستشو داد. البته همیشه در این مورد باید با دکتر معالج مشورت کرد زیرا تناوب بین دوش آب گرم و سرد برای مبتلایان به برخی بیماری های عروقی مضر است

همچنین افراد مبتلا به فشار خون پایین می توانند غذاهای پرنمک مصرف کنند. خوردن وعده های کوچک غذایی به دفعات در طول روز نیز می تواند در تنظیم فشار خون موثر باشد. اما مصرف مایعات نیز باید به همان میزان افزایش یابد. نوشیدن دو لیتر مایعات در روز به تنظیم فشار خون کمک میکند.

کم کاری تیروئید:

در این بیماری غده تیروئید میزان کافی هورمون ترشح نمی کند و در نتیجه بسیاری از سیستم های بدن عملکرد طبیعی خود را از دست می دهند. علائم این بیماری خفیف هستند و به آهستگی ظاهر می شوند و در نتیجه احتمال دارد با استرس یا فرآیند افزایش سن اشتباه گرفته شود. از جمله علائم کم کاری تیروئید احساس سرما، خستگی، بالا رفتن وزن و مشکلات حافظه است. همچنین فرد در پوست خود احساس سرما، خشکی و حساسیت دارد. پزشکان این بیماری را با انجام تست خون تشخیص می دهند و با مصرف روزانه هورمون مصنوعی تیروئید درمان می شود.

کم خونی (آنمی):

این بیماری زمانی در بدن ظاهر می شود که میزان کافی گلبول قرمز سالم در خون برای رساندن اکسیژن به تمام نقاط بدن وجود ندارد. شایع ترین نشانه کم خونی احساس خستگی و ضعف در بدن است اما علائم دیگر آن شامل سردی پاها و دست ها، احساس گیجی، تنگی نفس، سردرد و رنگ پریدگی پوست هستند.

 

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here