هشدار (خطر جدی ) / این دانه را به هیچ عنوان خودسرانه مصرف نکنید!

0
15535
Loading...
graphicstock.com

هشدار (خطر جدی ) / این دانه را به هیچ عنوان خودسرانه مصرف نکنید!

 

نعمت‌الله مسعودی متخصص طب سنتی ، گفت: در طب سنتی به سیاه‌دانه شونیز گفته میشود و یک دارو محسوب میشود.

وی افزود:‌در روایات آمده که سیاه‌دانه داروی هر دردی به جزء مرگ است سیاه‌دانه یک دارو است و باید توسط دکتر و در شرایط مورد نیاز تجویز شود. مصرف آن به صورت خودسرانه می‌تواند عوارض متعدد داشته باشد، این دارو روی افراد مختلف اثرات متفاوت دارد

این متخصص طب سنتی ادامه داد:متأسفانه اکنون در فضای مجازی مصرف سیاه‌دانه به صورت خودسرانه تجویز میشود که ما توصیه می‌کنیم حتماً برای مصرف مداوم آن با دکتر طب سنتی مشورت شود. مثلاً باید گفت مصرف سیاه‌دانه به صورت خودسرانه در زنان باردار می‌تواند سبب سقط جنین شود.

Loading...

مسعودی در خصوص خواص سیاه‌دانه گفت:‌ این دارو گرم و خشک است و نوعی مسکن محسوب میشود، شامل اثرات ضدتشنج و پاک‌کننده اخلاط زائد است در بیماری‌هایی همچون گرفتگی رگ‌ها و گرفتگی عروق تجویز میشود.

وی اضافه کرد: سیاه‌دانه در بیماری‌های گوارشی، ریوی، کبد و کلیوی اثر درمانی دارد و ترکیب سیاه‌دانه با عسل سبب سنگ‌شکنی میشود، اما افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند نباید این ترکیب را به صورت خودسرانه مصرف کنند زیرا بسته به اینکه سایز سنگ در چه اندازه است و وضعیت آن به چگونه است میزان مصرف تفاوت دارد

این متخصص طب سنتی ادامه داد: اینکه می‌گوییم این دارو را به صورت خودسرانه مصرف نکنید منظورمان این است که تداوم مصرف آن به صورت خودسرانه می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند اما با یکی دو بار مصرف اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

مسعودی در خصوص خواص آب زرشک گفت: این معجون خواصی همچون پاک‌سازی بدن، تصفیه خون، تقویت کبد، بازکننده مجاری کبد، تقویت اشتها دارد و در افرادی که غلیان خون دارند و به اصطلاح زود عصبی می‌شوند معجون آرام‌بخشی است و همچنین مصرف آن در تابستان سبب میشود که فرد گرما را بیشتر تحمل کرده و از درون خنک شود.

وی ادامه داد: مصرف آب زرشک در تابستان به همراه انواع آش توصیه میشود. زرشک نوعی ادویه خانگی است و دارو محسوب نمیشود و مصرف آن به صورت خودسرانه مشکلی را ایجاد نمی‌کند ، اما به زنان باردار توصیه میشود که آن را به صورت مداوم مصرف نکنند زیرا می‌تواند سبب بدفرمی دست و پای جنین شود.

عوارض خطرناک مصرف غلط سیاه دانه

  • زیاده روی در مصرف آن عوارض گوناگون پوستی و گوارشی ایجاد می کند.
  • اسراف در خوردن سیاه دانه در گرم مزاجان، موجب ورم و دردهای گلو و گرفتگی هایی می شود. از این جهت، گرم مزاجان باید در سرکه بخیسانند و سپس بخورند.
  • برای کلیه مضر است.
  • مصرف روغن و دانه ی سیاه دانه در دوران بارداری مجاز نیست.
- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here