هم غذای مورد علاقه تان را بخوردید هم چاق نشوید؛ چگونه چاق نشویم؟

0
5383
Loading...
graphicstock.com

هم غذای مورد علاقه تان را بخوردید هم چاق نشوید؛ چگونه چاق نشویم؟

چگونه چاق نشویم؟

با رعایت این نکته های ساده ولی کاربردی بدون ترس از چاقی غذا بخورید!

احتمالا شما هم تجربه کرده اید وقتی رژیم سفت و سختی گرفته اید، همکار یا دوستی خوراکی مورد علاقه تان را به شما تعارف می کند. خوب نمی توان مقاومت کرد. ولی متخصصان تغذیه می گویند می توانید بدون استرس کمی از رژیم تان را ندید بگیرید به شرطی که تعادل در رژیم غذایی را رعایت کنید.

خبرهای خوب امروزچیست؟

Loading...

نکته هایی که هم غذا های دوست داشتنی تان را بخورید هم رژیم تان را حفظ کنید.

رژیم متعادل چیست؟

یعنی درست مثل یک ترازو عمل کنیم. این را جسیکا کراندال سخنگوی موسسه تغذیه و رژیم های غذایی می گوید. او اعتقاد دارد برای غذاهای پرکالری، دسرها، چیپس و نوشیدنی های مورد علاقه تان کافی است فقط ۱۵۰ کالری مصرف کنید.

غذای خاصی باعث می شود رژیم تان را رعایت نکنید

اول به این نکته توجه کنید کل غذاهایی که در طی روز یا یک هفته می خورید مهم است نه یک غذای خاص. پس یک رژیم متعادل یعنی سعی کنید غذاهای پرکالری حاوی شکر را فقط گاهی میل کنید. مثل وقتی با دوستان به گردش رفته اید و البته هر بار فقط یک تکه کوچک بخورید و در طول هفته رژیم تان را کامل رعایت کنید.

غذاهای هر روز و غذاهای تفریحی

غذاهای حاوی شکر، نمک و چربی مثل بیسکویت، کلوچه، ماکارونی یا پاستا و پیتزا را فقط یک بار در هفته یا ماه میل کنید. اگر غذاهای هر روز شما پر از سبزیجات، میوه ها، پروتئین، غلات کامل و چربی های مفید است برای یک وعده پرکالری از غذای مورد علاقه تان آن هم به میزان کم جای نگرانی نیست. بخصوص اگر رژیم تان را در طول هفته رعایت می کنید خوب است گاهی در کنار دوستان به خودتان جایزه ای بدهید مثل یک تکه کوچک کیک، یک یا دو تکه پیتزا.

یک وعده غذای تان را هم متعادل کنید

ظرف غذای تان را به چهار قسمت تقسیم کنید. دو قسمت آن را با سالاد، نصف دیگر را با یک قسمت پروتئین و یک قسمت کربوهیدرات هر کدام به اندازه یک کف دست پر کنید. البته حتما کربوهیدرات های تان را از نوع غلات کامل انتخاب کنید.

نظرشما چیست؟

در حال حاضر رژیم غذایی سالم دغدغه همه افراد در همه جوامع است. شرکت بزرگی مثل مارس که حداقل شکلات هایش طرفداران زیادی دارد کار بسیار جالبی انجام داده است و روی بعضی از بسته های تولیدی خود می نویسد  “استفاده روزانه” یا ” جایزه”. به این ترتیب شخصی که رژیم دارد و هوس یک میان وعده خوشمزه پرکالری می کند بدون عذاب وجدان می تواند یکی از این بسته ها را انتخاب و میل کند.

از همین امروز شروع کنید کل برنامه هفتگی رژیم تان را در نظر بگیرید و فقط یک بار به خود جایزه بدهید.

این عادات شبانه مانع کاهش وزن شما می شود.

خواب کافی داشته باشید

هر بخش و هر کدام از اعضای بدن نیازمند یک مقدار خواب کافی هستند. در صورتی که خواب به میزان کافی نباشد عملکرد سوخت و ساز در بدنتان آسیب می بیند. زمانی که شما سوخت و ساز صحیحی نداشته باشید احساس خستگی می کنید و سطح کورتیزول در بدن افزایش می یابد. این به آن معنا است که هر آنچه که رژیم گرفته اید و ورزش کرده اید بی فایده بوده و شما چاق خواهید شد.

هشت ساعت خواب کافی عملکرد سیستم بدن را تنظیم کرده و هر کدام از اعضا به درستی استراحت می کنند.

خواب بلافاصله پس از شام !

یکی از عادات رایج اشتباه، خوابیدن پس از شام می باشد. این کار به شدت وزن را بالا می برد به خصوص اگر شام مفصل خورده باشید. بهترین حالت این است که یک شام سبک با فاصله زمانی حدود ۲ الی ۳ ساعت میل کنید. مشکلات گوارشی به سراغ  شما نخواهد آمد و بسیار راحت تر به خواب می روید.

وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید

نور آبی ساطع شده از موبایل یا رایانه تاثیرات مخربی بر روی سلامت شما می گذارند. مطالعات نشان می دهد که استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب سبب بد خوابی و گاهی بی خوابی می شود. وسایلی همچون تلفن همراه، کامپیوتر،  تبلت و انواع بازی های رایانه ای را قبل از خواب حتما خاموش کنید. حداقل یک ساعت قبل از خواب از این وسایل دوری کنید.

یک موسیقی ملایم یا مطالعه یک کتاب بهترین حالت را برای استراحت شما فراهم می کند.

خواب بدون شام ممنوع

ممکن است فکر کنید اگر وعده شام را حذف کنید کمک بزرگی به کم کردن وزن خود کرده اید.  اما این قضیه کاملا اشتباه است. زمانی که شما وعده شام را حذف می کنید سوخت و ساز بدن کند تر از همیشه می شود.

شما احساس گرسنگی پیدا کرده و بی شک همان موقع یا در وعده بعدی پرخوری می کنید. حتی اگر شام هم نخورید گرسنگی قبل از خواب شما را وادار به خوردن تنقلات می کند.

این است که یک وعده غذای سبک ساعاتی قبل از خواب ولع شما را کاهش داده و به راحتی می خوابید.

حذف کربوهیدراتها

کربوهیدرات ها سبب رسیدن انرژی کافی به بدن می شود. اگر شما یک وعده غذایی که میزان کافی کربوهیدرات داشته باشد مصرف کنید پس از رفتن به رختخواب احساس ضعف نخواهید داشت. علاوه بر انرژی، کربوهیدراتها در حالی که شما را سیر نگه می دارند سبب افزایش وزن شما نخواهند شد.

در صورتی که از مواد قندی استفاده کنید ممکن است حجم کمی از معده خود را پر کرده باشید اما منجر به افزایش وزن خود می شوید.

شام را بدون قند و سرشار از کربوهیدراتها انتخاب کنید.

الکل مانع خواب راحت

بسیاری از مردم الکل را در شب مصرف می کنند تا خواب بهتری داشته باشند. اما بد نیست بدانید که الکل اثر منفی بر روی الگوی خواب می گذارد.

به این ترتیب که سبب بی قراری و از دست دادن خواب آرام می شود. این امر سبب بالا رفتن اشتها و افزایش وزن می شود.

مصرف الکل را قبل از خواب حذف کنید تا خواب آرامتر و راحت تری داشته باشید.

تلویزیون را خاموش کنید

بیدار ماندن تا نیمه های شب افزایش وزن به همراه دارد. اگر شما به بدنتان اجازه می دهید که تا نیمه های شب بیدار بماند پس برای کاهش وزن زیاد موفق نخواهید شد. بیدار ماندن تا نیمه های شب و تماشای تلویزیون یکی از عوامل اختلال خواب شبانه و تغییرات هورمونی می باشد.

تماشای تلویزیون همراه با خوردن تنقلات بعد از شام نه تنها خواب شبانه را مختل نمی کند بلکه از عوامل چاقی نیز به شمار می رود.

منبع:نت نوشت

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here