با عرق زیاد و بوی بد پا، چه کنیم؟ راهکارهای بسیار راحت و آسان

0
3646
Loading...
graphicstock.com

با عرق زیاد و بوی بد پا ، چه کنیم؟ راهکارهای بسیار راحت و آسان

میلیون‌ها نفر در جهان، دچار مشکل تعریق زیاد هستند و بخش زیادی از این تعداد از عرق و بدبویی پا رنج می‌برند.

کارشناسان می‌گویند برخی از تعریق‌ها، ایدیوپاتیک هستند؛ یعنی علت مشخصی ندارند، اما انواعی از تعریق هم هستند که می‌توانند علل بالقوه متعددی داشته باشند. دیابت، برخی سرطان ها، پرکاری تیروئید، مصرف برخی داورها و قندخون پایین از جمله علل تعرق زیاد به شمارمی‌آیند. به گفته کارشناسان، بیشتر افرادی که با مشکل عرق پا مواجه هستند در رده سنی ۱۴ تا ۶۵ سال قرار دارند. خوشبختانه راهکارهایی برای مقابله با این مشکل ناخوشایند وجوددارد. با برخی از این راهکارها آشنا می‌شویم

صابون آنتی‌باکتریال

صابون آنتی‌باکتریال در خشک کردن پوست و کشتن باکتری‌های پا بسیار موثر است. پاهایتان را هر روز با آب ولرم و صابون آنتی‌باکتریال بشویید. پس از آن (در صورتی که دچار مشکلات گردش خون نیستید) پاها را در آب سرد قرار داده و سپس خشک کنید.

Loading...

صابون‌های آنتی‌باکتریال حاوی ترکیباتی هستند که پوست را از چربی‌های مرطوب‌کننده پاک کرده و به خشکی پوست کمک می‌کنند. این صابون‌ها همچنین با عفونت‌هایی که در پاها براثر بریدگی‌ها و خراش‌های کوچک ایجاد می‌شود مقابله می‌کنند، باکتری‌هایی را که روی پا زندگی می‌کنند از بین برده و از بوی بد پا جلوگیری می‌کنند.

نشاسته ذرت

این ماده می‌تواند بخش مهمی از رژیم مراقبت از پا به‌شمار بیاید. بعد از شستن و خشک کردن پاها به آنها نشاسته ذرت بمالید. نشاسته ذرت برای عرق دست هم مفید است و استفاده از آن می‌تواند تعریق دست و پا را فورا متوقف کند.

پودر تالک و پودر ضد قارچ

این پودرها می‌توانند پاها را سرد نگه داشته و از بوی بد پا جلوگیری کنند. قبل از استفاده از این پودرها، پاها را شسته و با حوله یا دستمال کاغذی خشک کنید.

ضد عرق

احتمالا از دئودورانت‌ها یا ضد عرق‌ها برای کاهش عرق زیر بغل استفاده می‌کنید. می‌توانید این ضدعرق‌ها را برای عرق پا هم به کار ببرید. نمک آلومینیوم یا آلومینیوم کلرهیدرات، ترکیب فعال در بیشتر ضدعرق‌هاست که با ایجاد ماده ژل مانندی روی غدد عرق میزان تعریق را کاهش می‌دهد.

علت بوی بد پا چیست

بوی بد پا معمولا به علت فعالیت باکتری خاصی ( باکتری ها دسته ای از میکروب ها هستند) به نام بروی باکتری ایجاد میشود. این باکتری بیشتر دبر روی پوست کف پا و پوست بین انگشتان پا زندگی میکند و از تکه های پوستی که بطور مرتب از این نواحی جدا میشوند تغذیه میکند. باکتری مذکور متیونین که نوعی اسید آمینه است را به متان اتیول تبدیل میکند و بوی خاص پا به علت این واکنش های شیمیایی ایجاد میشود. بروی باکتری همان باکتری است که موجب تخمیر بعضی از انواع پنیر میشود.

محیط مناسب برای فعالیت این باکتری محیط مرطوب است. پای کسانی که زیاد عرق میکند و یا به دلایلی زیاد در کفش میماند میتواند محیط مناسبی برای رشد و فعالیت این باکتری فراهم آورده و موجب بوی بد پا شود.

بوی بد پا در مردان بیشتر دیده میشود. پوشیدن جوراب و کفش هایی که مانع از تنفس عادی پا شده و اجازه رسیدن هوا با پا را نمیدهند میتواند موجب بوی بد پا شود. ورزشکارانی که مدت زیادی کفش میپوشند و به علت فعالیت شدید بدنی تعریق زیادی در کل بدن منجمله در پا دارند مستعد بروز این وضعیت هستند. جوراب های نایلونی تا حد زیادی مانع رسیدن هوا به پا میشود و همچنین نمیتواند عرق پا را جذب کند. پوشیدن این جوراب ها میتواند پا را مستعد به بروز بوی بد کند.

منبع:جام جم

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here