3 راه مفید برای تشخیص گوشی تقلبی از اصل

0
627
Loading...
graphicstock.com

3 راه مفید برای تشخیص گوشی تقلبی از اصل

در زمان خرید اگر گوشی مورد نظر شما با قیمت متفاوت از سوی فروشنده عرضه شد نباید بی تفاوت بود زیرا ممکن است که گوشی تقلبی باشد. در ادامه روشهای تشخیص گوشی تقلبی را فرا خواهید گرفت.

روش های تشخیص گوشی تقلبی از اصل

زمانی که برای خرید گوشی همراه به مراکز خرید می روید باید در نظر داشته باشید که گوشی های تقلبی که از نظر ظاهری شباهت بسیاری با مدل اصلی دارند در بازار بسیار است. مثلا گوشی گلکسی S5 سامسونگ که  با قیمت بالای یک میلیون فروخته می شود در بازرا تقلبی با قیمت 200 هزار تومان نیز به فروش می رسد.تشخیص گوشی تقلبی

تشخیص گوشی تقلبی

 

برای آگاهی از کیفیت مرغوب و اصل بودن گوشی مورد نظر راهکارهای ساده ای وجود دارد که با شناخت و به کارگیری آنها می توانید از خرید گوشی های تقلبی و قاچاق آگاه شوید.

Loading...
گوشی های تقلبی که گاهی از آن ها با عنوان فیک یاد می شود، آنهایی هستند اگرچه ظاهرشان تفاوتی با گوشی اصلی ندارد اما از نظر قطعات داخلی تماما از لوازم بی کیفیت یا دارای کیفیت پایین ساخته شده اند. این گوشی ها که از آن ها گاهی به عنوان مونتاژی هم یاد می شود در بسیاری موارد ممکن است با قیمت هایی بالاتر نیز به فروش برسند.
البته در موارد متعدد فروشندگان زمانی که مثلا گوشی آیفون را با قیمت 211 هزار تومان به شما می فروشند این نکته را نیز ذکر می کنند که گوشی خریداری شده از نمونه های مونتاژی به شمار می رود.
در برخی موارد هم ممکن است فروشنده بدون هیچ توضیح یک گوشی تقلبی با کیفیت پایین را با قیمت های اصلی در اختیار خریداران قرار دهد.
برای تشخیص گوشی های اصل از تقلبی چندین راهکار وجود دارد که زمان خرید لازم است مورد توجه قرار گیرند.
 
1- یکی از مهمترین این راهکارها که بر روی آن تاکید ویژه شده مراجعه به وب سایتی است که با وارد کردن شماره سریال گوشی در آن و مطابقت دادن مدل گوشی معرفی شده با مدل گوشی شما اصل بودن خرید تایید می شود اما در موارد متعدد استفاده از این سایت در هنگام خرید میسر نیست.
برای برخی از مدل های گوشی نیز این سایت اطلاعات کامل را نمایش نمی دهد. راهکار دیگر آن است که پیش از خریداری گوشی از طریق شماره گیری *#16# اصل بودن گوشی خود را از طریق شماره سریال آن متوجه شوید بر این اساس با شماره گیری این رقم شماره سریال گوشی بر روی صفحه آن ظاهر می شود و شما میتوانید با مطابقت دادن این شماره با شماره ای که بر روی جعبه گوشی نوشته شده از اصل بودن آن اطلاع حاصل کنید.
البته پیش از این در مورد نسلهای قدیمی تر گوشی تلفن همراه این امکان وجود داشت که از روی رقم های هفتم یا هشتم سریال گوشی نیز این را متوجه شد که آن گوشی در کدام کشور ساخته شده و اصل است یا متفرقه به شمار می رود.
 
2- لیبل گوشی نیز از دیگر مواردی است که در اصل بودن گوشی تلفن همراه کمک شایسته ای به خریدار می کند چرا که گفته می شود لیبل باید کاملا صاف و در جای خود قرار گرفته باشد و نوشته های روی آن (CE) و تصویر سطل زباله با بخش شطرنجی با کیفیت و بدون خردگی باشد.
علاوه بر این اکثر برندها روی جعبه هر گوشی شماره سریال دستگاه را درج می کنند، در حالی که معمولا در غیراصل ها روی جعبه شماره سریال وجود ندارد و خریدار می تواند از این طریق از اصل بودن دستگاه خود مطلع شود.
خریدار حتی می تواند با مقایسه جعبه های دو دستگاه از اصل بودن آن مطلع شود. گوشی های اورجینال نسبت به تقلبی از وزن پایین تر و همچنین ابعاد استانداردتری برخوردارند.
 
3- از سوی دیگر، هنگام روشن کردن گوشی، صدای روشن کردن گوشی اصل با تقلبی متفاوت است و در کل کیفیت صدا، صفحه نمایش، قدرت لمس صفحه نمایش و نرم افزارهای اصلی در گوشیهای تقلبی بسیار پایین تر و متفاوت تر است. مثلا در گوشیهای آیفون در نسخه های تقلبی و بسیار ارزانقیمت در بازار ایران به جای سیستم عامل IOS از سیستم عامل اندروید استفاده می شود.
 
4- همچنین کارتهای گارانتی روی دستگاه می تواند نشانه ای برای اصل یا تقلبی بودن گوشی خریداری شده باشد.
شما هنگام خرید شماره سریال درج شده روی کارت گارانتی را می توانید از شرکت گارانتی کننده استعلام کنید و در صورت تائید نشدن شماره سریال، متوجه تقلبی بودن گوشی خود شوید.
منبع:ایسنا
- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here