غذاهایی که زنان باردار نباید در طول دورانِ بارداری بخورند

0
2747
Loading...
graphicstock.com

چه غذا‌هایی را نباید در دورانِ بارداری مصرف کنید؟

پنیر‌های نرم

خوردنِ پنیر‌های نرم، مثل پنیر فتا در طولِ دورانِ بارداری می‌تواند خطرناک باشد. آن‌هایی که با شیرِ غیر پاستوریزه درست شده‌اند نیز ممکن است حاوی باکتریِ لیستریا باشند، که می‌تواند موجبِ سقطِ جنین، زایمانِ زودرس و یا مرگِ جنین شود. بهترین راهکار این است که از خوردن این پنیر‌ها خودداری کنید، مگر اینکه رویِ بر چسبِ آن‌ها کلمه پاستوریزه نوشته شده باشد. هنگامی که بیرون از خانه غذا می‌خورید، در صورتی که در موردِ پاستوریزه بودنِ پنیر شک دارید، قبل از خوردنِ آن سؤال کنید.

گوشت پخته نشده یا نیم پز

شما ممکن است ترجیح دهید که فیله مینیونِ خود را نیم پز یا خام میل کنید، اما بارداری هنگامی است که شما باید تمامِ برگر‌ها و استیک هایِ خود را کاملاً پخته شده سفارش دهید. گوشتِ خام یا نیم پز ممکن است حاویِ توکسوپلاسما و انواعِ مختلفی از باکتری‌ها باشد. هنگامی که در بیرون غذا می‌خورید، اطمینان حاصل کنید که گوشتتان به خوبی بخار پز یا پخته شده است. در خانه دمایِ موردِ نیاز برایِ پختِ گوشتِ ریز شده باید حداقل به 145 درجه فار‌‌نهایت برسد و برایِ گوشت هایِ چرخ کرده مانندِ همبرگر این دما باید 160 درجه فار‌‌نهایت باشد. برایِ سینه مرغ این حرارت باید 165 درجه فار‌‌نهایت باشد.

Loading...

آبمیوه تازه

آبمیوه تازه در رستوران‌ها، آبمیوه فروشی‌ها و… ممکن است پاستوریزه نبوده و در برابرِ باکتری هایِ خطرناکی چون سالمونلا و‌ای کلای مصون نشده باشد. همچنین برخی از فروشگاه‌ها نیز آبمیوه‌های تازه و پاستوریزه نشده را در یخچالِ خود به فروش می‌رسانند. زنانِ باردار تنها باید از آبمیوه هایِ پاستوریزه شده استفاده کنند.

سوشی

طرفدارانِ سوشی بسیار متأسفیم، اما اکنون باید 9 ماه از خوردنِ این غذا صرفِ نظر کنید. هر چند که غذایِ دریایی منبعِ خوبی از پروتئین است، غذاهایِ خامِ دریایی می‌توانند منبعِ انگل‌ها و باکتری هایِ خطرناک باشند. توصیه می‌شود که زنانِ باردار تنها ماهی و غذاهای دریایی دیگری را که به طورِ کامل پخته شده‌اند، میل کنند.

خمیرِ خامِ شیرینی‌پزی

وقتی که در حالِ پختنِ شیرینی هستید، ممکن است وسوسه شوید که یک تکه کوچک از خمیرِ خام را داخلِ دهانِ خود بگذارید. اما حتی یک چشیدنِ کوچک هم، در صورتی که خمیرتان حاویِ تخم مرغِ خام است، می‌تواند خطرناک باشد. CDC تخمین زده است که از هر 20000 تخم مرغ، یکی از آن‌ها آلوده به باکتریِ سالمونلا است. برایِ اطمینان از چشیدنِ خمیرِ خامِ شیرینی، خمیر مایه و یا هر مایه مخلوطِ دیگری که حاویِ تخم مرغِ خام است پرهیز کنید.

سس سزارِ خانگی

تخم مرغ هایِ خام همچنین در بسیاری از سس‌ها و چاشنی هایِ خانگی وجود دارند، مانندِ: سس سالادِ سزار، سس بیانیز، سس هلندی، مایونز
زنانِ باردار باید این سس‌ها را از فروشگاه‌ها خریداری کنند که توسط تخم مرغ پاستوریزه تهیه شده‌اند.

تیرامیسوی خانگی

بسیاری از دسر هایِ خانگی، مانندِ موس، مرنگ، تیرامیسو، نیز حاویِ تخم مرغ خام هستند. شما می‌توانید دستورالعملِ موردِ علاقه خود را به صورتی ایمن تهیه کنید. برخی از سوپر مارکت‌ها تخم مرغ پاستوریزه می‌فروشند، که می‌توانید آن‌ها را خام مصرف کنید. اطمینان حاصل کنید که رویِ برچسب تخم مرغ‌ها کلمه پاستوریزه نوشته شده باشد.

مرغ و ماکیان تازه شکم پُر

یک مرغ یا بوقلمونِ تازه شکم پُر یک غذایِ مناسب برایِ میهمانی و آسان از نظرِ طبخ به شمار می‌آید. اما آبِ مرغِ خام و تازه ممکن است با موادِ داخلِ آن ترکیب شده و موجبِ رشدِ باکتری‌ها شود. پختن، بسیاری از افراد را مصون نگه می‌دارد، اما در هنگامِ بارداری مقابله با عفونت‌ها مشکل‌تر است. یک گزینه ایمن، خریدِ مرغِ شکم پُرِ یخ زده است. و اطمینان حاصل کنید که بلافاصله پس از حالتِ منجمد آن را می‌پزید- اجازه ندهید که ابتدا یخِ آن آب شود. گوشتِ ران باید تا 180 درجه فار‌‌نهایت حرارت ببیند.

غذاهایی که زنان باردار نباید در طول دورانِ بارداری بخورند

 

منبع:پاسارگاد

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here